Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/lomzalo3/public_html/templates/dd_freegames_105/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Renata Saniewska, Bożena Konopka
Odsłony: 514

 

9 września w bibliotece szkolnej odbył się „szkolny wymiar” ogólnopolskiej akcji p.h. Narodowe Czytanie. Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych, a także dyrekcja i nauczyciele III LO.
Jak powiedziano na początku spotkania: „W zamyśle inicjatorów tej akcji było propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.” Akcja Narodowego Czytania odbyła się w Polsce po raz 8, a została zapoczątkowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego. Od tego roku we wrześniu ma miejsce publiczne odczytywanie obszernych fragmentów dzieł. Można je usłyszeć na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury.
W tym roku w naszym kraju 7 września czytano 8 nowel na 8 Narodowe Czytanie. Jak podkreślił Prezydent RP pan Andrzej Duda: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.
W naszej szkole zaproponowaliśmy 2 utwory - nowelę M. Konopnickiej „Dym i opowiadanie S. Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony”. Kolejne fragmenty tekstów odczytywali na przemian uczniowie, dyrekcja szkoły i nauczyciele bibliotekarze. Pierwsza nowela na pewno obudziła w uczestnikach spotkania pokłady wrażliwości i otworzyła na trudną ludzką dolę, drugi tekst, o zupełnie innym charakterze, prezentujący tragizm powstania styczniowego, w wielu obudził bunt wobec przemocy i bestialstwa.
Mamy nadzieję, że nasze szkolne Narodowe Czytanie przyczyni się do poprawy czytelnictwa szczególnie u młodych ludzi, a jednocześnie pomoże zrozumieć problemy, z którymi musiał zmierzyć się kiedyś człowiek, a które są często aktualne i dziś.

Renata Saniewska, Bożena Konopka