Wydarzenia

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/lomzalo3/public_html/templates/dd_freegames_105/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Renata Maliszewska-Bagińska
Odsłony: 1525

 

Młodzież naszej szkoły i uczniów Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach na Litwie łączy wiele. I jedni i drudzy są aktywni, ciekawi świata, pełni energii i pasji, a także przywiązani do polskości. Dlatego w 2018 roku, kiedy świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ani jednych ani drugich nie trzeba było długo namawiać do współpracy. Wszyscy chętnie zaangażowali się w realizację projektu pod hasłem „Młodzież dla niepodległej. Wy o Nas, My o Was", którego celem było poznanie lokalnych bohaterów walki o niepodległość (w Polsce i na Litwie), historii regionów, miejsc ważnych dla środowiska lokalnego i kraju.
Projekt opracowany został przez nauczycieli obu szkół jako część projektu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zatytułowanego „Razem dla Edukacji” przygotowanego w oparciu o ministerialny program „Rodzina Polonijna”. W naszej szkole zaangażowani w projekt byli: pani Monika Pawłowska, pani Renata Maliszewska-Bagińska, pan Marcin Mikołajczyk i pan Tomasz Waldziński. W ramach projektu w roku szkolnym 2018/2019 zorganizowaliśmy cztery wizyty studyjne: dwie w Polsce i dwie na Litwie. Za każdym razem uczestniczyło w nich trzydzieścioro uczniów (po 15 z każdej szkoły), którzy realizując rożne zadania pogłębiali swoją wiedzę, rozwijali zainteresowania i zacieśniali więzi.
Podczas pierwszego spotkania we wrześniu 2018 r. uczestnicy projektu poznali najważniejsze miejsca w Łomży, uczestniczyli w grze miejskiej „Bohaterowie Ziemi Łomżyńskiej”, zwiedzili wystawę „Łomża dawniej i dziś” w Muzeum Północno- Mazowieckim w Łomży oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie wysłuchali wykładu na temat rodziny Lutosławskich i spacerowali po Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Obejrzeli również Skansen w Nowogrodzie. Najwięcej emocji w młodzieży wywołał jednak musical „Doktor Żywago” oglądany w Operze Podlaskiej w Białymstoku.
W czasie jesiennego pobytu na Litwie uczniowie naszej szkoły zwiedzili wieś Zułowo – miejsce bliskie Józefowi Piłsudskiemu, Muzeum Anny Krepsztul w Taboryszkach, Dwór Balińskich w Jaszunach, a także Wilno i cmentarz Rossa – miejsce pochówku Matki Józefa Piłsudzkiego oraz Wielkich Polaków. Brali też udział w spotkaniu z merem rejonu solecznickiego, wicemerem oraz radnymi samorządu.
Drugie spotkanie na Litwie odbyło się w maju 2019 r. i przyniosło nowe doznania. Młodzież zwiedziła m.in. Puszczę Rudnicką - miejsce, które zainspirowało Czesława Miłosza do opisów przyrody w utworze ,,Dolina Issy”, zamek trocki, Ponary – miejsce masowych mordów dokonywanych w latach 1941 – 1944 na przedstawicielach narodu żydowskiego i polskiego.
Realizacja projektu zakończyła się w Polsce w czerwcu 2019 r. Tym razem uczestnicy zwiedzili Warszawę, a w niej ważne dla każdego Polaka miejsce - Muzeum Powstania Warszawskiego, które na wszystkich zrobiło ogromne wrażenie. Nie mniej emocji dostarczył obóz naukowo-sportowy w ośrodku wypoczynkowym w Januszkowie nad jeziorem Kownatki, podczas którego młodzi doskonalili umiejętności gry w tenisa, siatkówkę plażową, a także dyskutowali o znaczeniu poszczególnych generacji praw człowieka i ich wpływie na funkcjonowanie społeczeństw oraz jednostek w różnych systemach politycznych. Zdobytą wiedzę wykorzystali do stworzenia „Manifestu Młodzieży”, który zawiera najważniejsze według nich postulaty chroniące prawa młodych ludzi.
Uczestniczący w projekcie uczniowie i nauczyciele z Polski i Litwy nie kryli radości ze spotkania i współpracy. Wszyscy czuli satysfakcję z tego, ile razem udało się przeżyć, ile ważnych dla historii Polski miejsc poznać. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że najważniejszymi efektami projektu są: pozytywne emocje, poczucie solidarności i zmotywowanie do nowych wyzwań.
Projekt współpracy szkół partnerskich „Razem dla Edukacji” realizowany przez naszą szkołę i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie do dowód na to, że młodzi Polacy z różnych miejsc i środowisk potrafią i chcą ze sobą działać. Są tolerancyjni, a ojczyzna jest dla nich ważną wartością, dlatego w przyszłość można patrzeć z nadzieją.

Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej
Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej
Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach Razem dla Niepodległej  

 

Kategoria: /