Wydarzenia

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/lomzalo3/public_html/templates/dd_freegames_105/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Elżbieta Wiśniewska, Alicja Czarnocka
Odsłony: 1114

 

 Nie porzucili Boga i broni,
Na styku dwóch okupacji,
Wściekłe plakaty krzyczały o nich:
„ Zaplute karły reakcji”.
Zaakceptować nie potrafili,
Rządów czerwonej zarazy…”
/Podziemna armia powraca – Leszek Czajkowski/

1 marca - zgodnie z ustawą Sejmu z 2011r. - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy i dlatego nie złożyli broni. Według szacunków historyków polskie podziemie antykomunistyczne liczyło w swoich szeregach ok. 250 000 członków, w tym około 40 tysięcy żołnierzy, którzy prowadzili walkę z bronią w ręku. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole, w oparciu o materiały IPN, została przygotowana ekspozycja „Niezłomni Wyklęci”. Prezentuje ona sylwetki i dramatyczne życiorysy najbardziej znanych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego: rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inka” oraz naszych patronów: Jana Tabortowskiego „Bruzda”, Stanisława Cieślewskiego „Lipiec” i wielu innych – zamordowanych przez komunistów. Ukazuje też długi proces przywracania ich pamięci do świadomości współczesnego pokolenia. Bo według poetki Julii Hartwig „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”.
Udział uczniów w lekcjach historii w oparciu o wystawę oraz kwiaty złożone przez delegację społeczności naszej szkoły ze sztandarem pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego oraz pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 przy Szosie Zambrowskiej wpisuje się w obchody Łomżyńskich Dni Pamięci i jest elementem kształtowania postawy patriotycznej młodzieży naszej szkoły.

Elżbieta Wiśniewska, Alicja Czarnocka

Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych
Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych
Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych

Kategoria: /